Каховське водосховище
Основні параметри Каховського водосховища:
— водозбірна площа 482 тис. км2;
— площа дзеркала при НПР — 2150 км2;
— довжина – 230 км;
— ширина: максимальна – 25 км, середня – 8,5 км;
— об’єм: повний – 18,2 км3, мертвий – 11,4 км3, корисний – 6,8 км3.
Роль Каховського водосховища, як регулятора стоку в каскаді водосховищ, є другим за значенням після Кременчуцького.
Режим експлуатації Каховського водосховища планується з урахуванням умов роботи верхніх водосховищ і має переважно характер компенсатора стоку, задовольняючи вимоги енергосистеми, сільського та рибного господарства, водного транспорту, санітарії та рекреації.
Гідротехнічні споруди
При будівництві Каховської ГЕС меженний рівень Дніпра був піднятий на 16 м. Тому однією з головних функцій діяльності Нікопольського РУВР є захист життєдіяльності населення від шкідливої дії вод Каховського та його регулюючих водосховищ на прилеглих територіях, а це — 4 масиви загальною площею 16 тис. га, де розміщені 18 населених пунктів та проживає близько 50 тис. чол.
Захист забезпечується організацією надійної роботи комплексу гідротехнічних споруд.
До складу основних захисних споруд комплексу входять:
— 4 насосні станції загальною потужністю 62 м3/с, які перекачують щорічно близько 0,5 км3 води;
— 3 компресорні станції потужністю 550 м3/хв. стиснутого повітря, що забезпечують 370 свердловин протифільтраційних завіс (береговий вертикальний дренаж в м.Нікополь Дніпропетровської області, м.Кам’янка-Дніпровська та с.Велика Знам’янка Запорізької області);
— 34 км захисних дамб з напором до 15 м;
— 59 км берегоукріплень на Каховському водосховищі.
Комплекс захисних споруд
західного району марганецьких родовищ
Комплекс захищає від підтоплення та затоплення 6,8 тис. га з розміщеними на ній комунікаціями, міськими та сільськими населеними пунктами, марганцевими родовищами. До комплексу входять:
Дамба № 8:
Довжина — 3,87 км; найбільша будівельна висота — 17,0 м, середня – 14,0 м; максимальний напір – 14,0 м.
Кріплення верхового укосу: збірні залізобетонні плити – 491 тис.м2, монолітні залізобетонні плити – 18, тис.м2, кам’яна бруківка – 17,3 тис.м2. Після шторму в жовтні 1958 року проведено підсилення кріплення збірними залізобетонними плитами, відсипкою кам’яного банкету в обсязі до
150 тис. м3.
Базавлуцька насосна станція на р.Базавлук.
Призначення станції – перекачувати в Каховське водосховище природний стік р.Базавлук і підтримувати побутові рівні води річки та її притоків; відкачувати зливові і повеневі води.
Загальна потужність насосної станції – 30 м3/с. Напір 15 м. Після реконструкції в 1984 – 1986 роках встановлені нові насосні агрегати типу 130 ДВ – 8/23 в кількості 6 шт.
В 2000 році виконано захист стальних напірних трубопроводів d 1600 мм способом торкретування поверхні труб, що продовжить строк експлуатації ще на 50 років.
Споруда № 14 (Шолоховська гребля):
Являє собою водозливну бетонну греблю, розміщена на р. Базавлук в
с. Шолохово; призначена для зарегулювання повеневих витрат р. Базавлук шляхом утворення акумулюючого водосховища – Шолоховського з нормальним підпірним рівнем (НПР) – 31,2 м. Форсований підпірний рівень (ФПР) на позначці 34,00, ємність водосховища — 140 млн.м3.
Шолоховська гребля – гравітаційна, бетонна, водозливна. Висота —
29 м, напір — 26 м, довжина греблі — 245 м в т.ч. водозливний фронт — 80 м.
Комплекс захисних споруд східного
району марганцевих родовищ
Комплекс захищає від затоплення і підтоплення площу 2,3 тис. га з розміщеними на ній комунікаціями, населеними пунктами (м.Марганець, с.м.т. Червоногргорівка) та марганцевими родовищами. До комплексу входять:
Захисна дамба № 4:
Розміщена в заплаві річки Томаківка та її притоків Бугай і Ревун, в п’яти кілометрах південно — західніше м. Марганця. Довжина — 4,8 км, найбільша будівельна висота – 16,0 м, середня – 11,0 м, максимальний напір – 13,0 м.
Кріплення укосів: монолітні з/б плити, збірні з/б плити, бруківка, кам’яна накидка.
Захисна дамба № 5:
Розміщена в заплаві р.Томаківка біля с.м.т.Чевоногригорівка і м.Марганця. Довжина дамби — 2,8 м, максимальна висота — 16,0 м, середня -11,0 м. Кріплення верхового укосу аналогічне дамбі
№ 4.
Томаківська насосна станція:
Розміщена на р. Томаківка біля правого примикання дамби № 5, призначення аналогічне Базавлуцькій насосній станції. Загальна потужність 20 м3/с, напір 10,0 м.
Споруда № 6:
У складі водозливної бетонної греблі з глухою земляною частиною споруда розміщена на р. Томаківка біля с. Миколаївка (тепер Марганець).
Призначена для зарегулювання повеневих витрат р. Томаківка шляхом утворення Миколаївського водосховища. Ємність при НПР – 14,5 млн. м3.
Споруда № 2:
Безнапірна, розташована в балці біля с. Грушовка.
Призначення дамби — не допускати затоплення села катастрофічними паводками на Каховському водосховищі. Довжина дамби 0,74 км, найбільша висота 3,5 м. Протималярійні заходи на захищеній заплаві річка Томаківка представляють ряд осушувальних каналів загальною довжиною 9,85 км.
Комплекс захисних споруд м.Нікополя
Комплекс складається з дамби, насосної станції, водопонижуючих свердловин та компресорної станції.
Нікопольська захисна дамба:
Розташована на східній окраїні м. Нікополя і захищає понижену частину міста від затоплення (площа затоплення 141 га).
Довжина дамби – 3,85 км, максимальна висота — 24,0 м, середня — 7 м, максимальний напір – 7 м.
Верховий укіс закріплений бруківкою товщиною 0,7 м та підсилений відсипкою кам’яного банкету в об’ємі близько 130 тис.м3.
Нікопольська протифільтраційна завіса:
Довжина — 1,8 км. Це дренажна система, являє собою ряд вертикальних свердловин обладнаних ерліфтами для підтримання на допустимих відмітках рівнів грунтових вод на захищеній території північно-східної окраїни міста.
Для перехоплення води профільтрованої через тіло дамби та її основу, а також для пониження рівня грунтових вод на захищеній території, виконаний комбінований дренаж у вигляді галереї із залізобетонних овоідальних кілець висотою 1,8 м, шириною 1м. Довжина дренажу 2,02 км.
Нікопольська насосна станція:
Розміщена на другому кілометрі дамби в підошві укосу.
Призначена для перекачування води з комбінованого, трубчатого дренажу та протифільтраційної завіси, зливових та весняних паводків з захищеної території. Станція обладнана 5-ма насосами загальною потужністю 0,96 м3/с.
Берегоукріплення р.Лапинка:
Для захисту південної частини міста Нікополя, правого берега Дніпра та р. Лапинка на протязі 3,12 км виконано берегоукріплення: бруківка товщиною 0,6 м, пісчаний примив та кам’яні банкети.
Комплекс захисних споруд Кам’янського Поду
Комплекс забезпечує захист від затоплення і підтоплення території забудови та сільгоспугідь площею 6,7 тис. га, де розміщені шість населених пунктів в тому числі м. Кам’янка-Дніпровська, с. В.Знам’янка, с. Водяне, державні та приватні підприємства, зрошувальна система близько 2,8 тис. га та інше.
Комплекс захисних гідроспоруд розміщений на лівому березі водосховища впродовж м. Кам’янка-Дніпровська, с. В.Знам’янка та с. Водяне .
Кам’янська дамба:
Довжина — 8,6 км, найбільша будівельна висота — 11 м, діючий максимальний напір – 7 м. Позначка гребеня – 20 м. Намита з піску. Верховий укіс закріплений бруківкою товщиною 0,7 м. Верховий укіс підсилений пісчаним примивом в об’ємі 2,5 млн.м3 та кам’яним банкетом до 42 тис.м3.
Кам’янська протифільтраційна завіса:
Розміщена впродовж Кам’янської дамби на відстані від 50 до 200 м від осі.
Призначення ПФЗ – пониження рівнів грунтових вод на захищеній території шляхом відкачування . ПФЗ представлена одним рядом свердловин глибиною до 30 м, обладнаних ерліфтами, до яких повітропроводом від компресорних станцій подається стисле повітря. Дренажні води відводяться по колектору до скидного каналу довжиною 4,85 км в Білозерський лиман. ПФЗ включає 191 свердловину на відстані 50 м одна від одної. Загальна довжина ПФЗ – 9,87 м.
Кам’янська компресорна станція:
Потужність — 360 м3/хв. стислого повітря. Трьома компресорами типу 4ВМ10-120/9 забезпечує роботу ерліфтної системи відкачування грунтових вод.
Знам’янська дамба:
Розміщена впродовж с. В.Знам’янка Запорізької області і захищає село від затоплення. Довжина дамби — 7,2 км, максимальна будівельна висота –
9 м, максимальний напір – 5 м. Позначка гребеня – 20 м.
Дамба насипна, верховий укіс закріплений бруківкою, яка підсилена кам’яним банкетом та піщаним примивом об’ємом до 1,5 млн. м3.
Знам’янська протифільтраційна завіса:
Розміщена впродовж дамби і служить для пониження рівня грунтових вод на території села. Свердловини обладнані ерліфтами, дренажні води відводяться по скидному каналу довжиною 4,2 км в Білозерський лиман. Загальна довжина ПФЗ – 4,9 км.
Знам’янська компресорна станція:
Забезпечує роботу ерліфтної системи Потужність — 150 м3/хв. стиснутого повітря. Обладнана новими компресорами ВВ50/8-43-УЗ-М1.
Білозерська дамба:
Дамба розміщена між с.В.Знам’янка і м.Кам’янка-Дніпровська. Призначення – захист від затоплення Кам’янського Поду. Довжина дамби -1,64 км. Найбільша будівельна висота – 13 м, максимальний напір – 9 м. Верховий укіс закріплений бруківкою.
Білозірська насосна станція:
Розміщена на 9 м нижче рівня Каховського водосховища. Призначена для відкачування стоку річки Білозерка, фільтрації вод, підтримання лиману на побутових позначках. На насосній станції в 2005-2006 роках встановлені нові насосні агрегати ОП2-110 потужністю 5 м3/с.
Весняний паводок забезпеченістю 1% акумулюється в лимані до позначки 12 м і відкачується насосною станцією впродовж 3-х місяців.