Згідно попередньої оцінки водності, виконаної Укргідрометцентром на період весняного водопілля і льодоходу 2021 року, масового досягнення річковими водами небезпечних відміток не очікується, можливі лише затоплення понижених ділянок заплав річок Базавлук і Томаківка.
Така оцінка обумовлена, перш за все, нестабільними метеорологічними умовами на захисних масивах Каховського водосховища протягом зими 2020-2021 рр., коли, досить часто, періоди низьких температур чергувались з періодами потепління. У грудні 2020 року було три періоди плюсових температур та два періоди мінусових, температура повітря коливалась від -7,8оС до +3оС, а середня склала -1,1 оС, у січні 2021 року було чотири періоди плюсових температур і чотири – мінусових, температура повітря коливалась від -22оС до +3оС, а середня склала -3,3 оС, у лютому 2021 року було три періоди плюсових температур і два – мінусових, температура повітря коливалась від -18,2оС до +3,2оС, а середня склала -4,1 оС.
Кількість атмосферних опадів у грудні була вдвічі меншою за норму і склала 16 мм, у січні – вдвічі більшою і склала 71 мм, а у лютому – трохи більше за норму і склала 37 мм. Така кількість опадів практично не вплинула на рівенний режим водних об’єктів у зоні відповідальності Нікопольського УЗМДВ, виходу води на понижені частини заплав річок Базавлук і Томаківка не спостерігалось.
Процеси снігонакопичення чергувались з відлигами, тому періоди стійкого снігового покриву були досить короткими у часі. На кінець лютого на водозбірних площах приток Дніпра у районі Каховського водосховища снігу практично не було. З січня і до початку березня внаслідок активного похолодання та зниження температури води спостерігалось три періоди льодоставу на Каховському водосховищі, з 18 по 26 січня, з 30 січня по 04 лютого та з 13 лютого по 05 березня, окремі льодові явища у затоках протримались до третьої декади березня.
При збереженні тенденції відсутності снігового покриву та дефіциті атмосферних опадів навесні 2021 року водопілля матиме невиражений характер, рівні води не перевищуватимуть нормативних відміток, а затоплення понижених територій захисних масивів Каховського водосховища буде маловірогідним. Однак, через мінливий режим чергування температур взимку, який сприяв фільтрації поверхневих вод і насиченню ґрунтів вологою, можливе збільшення площ підтоплених ділянок на захисних масивах м. Нікополя та Кам’янського Поду.
Згідно плану першочергових заходів Нікопольського УЗМДВ з підготовки до пропуску весняної повені 2021 року, колективами дільниць було проведено низку ремонтно-ревізійних робіт по усуненню виявлених дефектів та недоліків у роботі механічного та електричного обладнання Базавлуцької, Томаківської, Нікопольської і Білозерської насосних станцій та Нікопольськї, Кам’янської і Знам’янської компресорних станцій, було обстежено напірні укоси та дренажі захисних дамб, проведено ревізію донних водовипусків та водяних затворів на регулюючих спорудах №14 і №6. Рівні води у Шолоховському та Миколаївському акумулюючи водосховищах знаходяться на низьких відмітках, що дозволить, в разі виникнення дощового паводку, уникнути їх переповнення, а рівень води у Білозерському лимані знижено до безпечних позначок Білозерською насосною станцією.
В управлінні визначено склад оперативної робочої групи на період пропуску льодоходу, повені та паводків, сформовано аварійні бригади з закріпленням автотранспорту, механізмів та засобів відкачки води, визначено потребу у аварійному запасі матеріалів, налагоджена співпраця з відділами НС та ЦЗН місцевих органів самоврядування та територіальними підрозділами ДСНС.