Згідно метеорологічних спостережень протягом зимового періоду 2019–2020р.р. на водозбірних плащах Каховського водосховища, Шолоховського і Миколаївського регулюючих водосховищ та Білозерського лиману станом на кінець лютого поточного року відсутні умови для формування весняного водопілля.
Середньомісячна температура зимових місяців коливалась у межах від 2,4оС у грудні 2019 року до –1,3 оС у січні 2020 року і перевищувала кліматичну норму за цей період року в середньому на 3,8 – 4,9 оС, а кількість атмосферних опадів за зиму склала 81,3мм, що становить 78% кліматичної норми.
Такі аномально теплі зими в басейні Каховського водосховища спостерігаються вже не один рік і визначають відсутність основного чинника весняного стоку – снігових запасів.
Незначні опади у вигляді снігу у лютому 2020 року, не протримались і тижня, а глибина промерзання грунту не перевищувала 15см. На кінець лютого грунт відтанув на всю глибину.
Приповерхневий шар грунту був також недостатньо зволоженим (50-70% середньо багаторічних значень).
Льодові явища на Каховському, Шолоховському і Миколаївському водосховищах та Білозерському лимані спостерігались лише у вигляді заберегів та були нетривалими, а повноцінного льодоставу фактично не було. Температура води спостерігалась у межах 1,2 — 2,9 оС.
Водність річок Базавлук, Томаківка, Білозерка через недостатню кількість опадів у осінньо – зимовий період 2019 – 2020р.р. була низькою. Рівні води не перевищували побутових позначок, а приплив до Шолоховського і Миколаївського водосховищ та Білозерського лиману був незначним, тому і рівні води на цих водних об’єктах були значно нижчими за НПР.
Враховуючи вищевикладені гідрогеологічні умови, що склалися на кінець лютого 2020 року та синоптичний прогноз на березень, можна визначити, що:
- Через відсутність основного чинника весняного стоку – снігових запасів – формування гідрологічного режиму водних об’єктів у зоні впливу Каховського водосховища навесні 2020 року залежатиме від кількості опадів та середньодобових температур повітря.
- Якщо у березні не відбудеться повторного снігонакопичення і зберігатиметься дефіцит опадів весною, то весняне водопілля на річках – притоках Каховського водосховища та регулюючих водосховищах буде не вираженим.
- Затоплення весняними водами заплавних територій річок Базавлук, Томаківка, Білозерка та значне підняття рівнів Шолоховського, Миколаївського водосховищ і Білозерського лиману не очікується.
- Регулюючі водосховища Шолоховське, Миколаївське та Білозерський лиман не потребують передпаводкового спрацювання рівнів.
- Підготовка гідротехнічних споруд і водних об’єктів у зоні відповідальності Нікопольського УЗМДВ до пропуску весняної повені 2020 року, попри відсутність основних чинників формування весняного стоку, проводиться у повному обсязі згідно затвердженого «Плану дій щодо підготовки до пропуску льодоходу, повені та паводків у 2020 році», визначено склад робочої оперативної групи, відповідальної за готовність до пропуску повені та співпрацю з органами місцевого самоврядування.